"Kronička"
aneb August podle Víky a Jirtka

Po 11.8.97 To ráno bylo naprosto normální ráno na hřišti školy na kraji Cluje. Vzmátožili jsme se, sbalili, vyrazili na nádraží, koupili lístky, snídani a něco zásob, rozloučili se se Zuzou a jejím kamarádem a vsedli do vlaku. Naštěstí správného. (To jsme ještě neměli vychytanou tu zručnost rychle se orientovat na rumunských drahách). Šetříme peníze (včera se zjistilo, že chybí padesát litrů, 1DM = cca 1800 lei) a tak jedeme pomalíkem s několika přestupy. Cluj - Dej - Beclean - Romuli.
Ve vlaku jsme snídali a poznávali místní vlakovou kulturu. Vlaky jsou tu často přeplněné a lístky se ve vlaku prodávají bez příplatku. Ve vlaku se ovšem prodává i spousta pochutin = tureckým medem počínaje a u cesty natrhanými jablky konče. Překvapivě jsme si nejvíc pokecali s asi desetiletým klučinou, který jako asi jediný ve vlaku uměl anglicky.
Romuli je roztažená vesnice na západní straně pohoří Rodná, jehož hlavní hřeben se táhne od východu na západ, a je to tedy fajn místo na začátek treku. Našli jsme Alimetari (potraviny) a dokoupili pár věciček. Mají tam na severu pěkný architektonický styl (o tom později).
Předchozí den Další den